  • 107SVL016MEL
107SVL016MEL
advertisement
Manufacturer No:
107SVL016MEL
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-107SVL016MEL
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
107SVL016MEL
Description:
SVL 100μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 90mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
107SVL016MEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SVL
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.32Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    90mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    135mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.307 7.80mm