  • 107AXZ016MQ5
107AXZ016MQ5
advertisement
Manufacturer No:
107AXZ016MQ5
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-107AXZ016MQ5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
107AXZ016MQ5
Description:
AXZ 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 115mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 2673
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
107AXZ016MQ5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    AXZ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.65Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    115mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    520mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm