  • 105MMR630K
105MMR630K
advertisement
Manufacturer No:
105MMR630K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-105MMR630K
Package:
Radial
Datasheet:
105MMR630K
Purchasing and Inquiry
105MMR630K Overview
The device has a resistance of 3GOhm.The lead spacing of this electrical device is 1.083 27.50mm.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.
105MMR630K Features
3GOhm insulation resistance
105MMR630K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 105MMR630K applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Lighting
  • Filtering
  • Matching networks
  • Bypassing
  • Industrial and automotive inverters
  • Blocking
  • Satellite TV
  • Switch-mode power supplies
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
105MMR630K
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    MMR
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.512W 31.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Thickness
    12.5mm