  • 103PPB102K
103PPB102K
advertisement
Manufacturer No:
103PPB102K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-103PPB102K
Package:
Radial
Datasheet:
103PPB102K
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
103PPB102K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Thickness
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    PPB
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.236W 26.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V