  • 103MSR400K
103MSR400K
advertisement
Manufacturer No:
103MSR400K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-103MSR400K
Package:
Radial
Datasheet:
103MSR400K
Description:
Capacitor;Polyester Metallized;Cap 0.01uF;Tol 10%;Vol-Rtg 400 VDC;Radial
Step5Bar-code shipping tag
103MSR400K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MSR
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.217W 10.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    176.839Ohm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Size Code
    4122
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Thickness
    5mm