  • 100YXH470MEFC16X35.5
100YXH470MEFC16X35.5
advertisement
Manufacturer No:
100YXH470MEFC16X35.5
HK JDW NO:
683-100YXH470MEFC16X35.5
Description:
YXH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXH470MEFC16X35.5
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    40mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.045A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm