  • 100YXG470MEFC16X35.5
100YXG470MEFC16X35.5
advertisement
Manufacturer No:
100YXG470MEFC16X35.5
HK JDW NO:
683-100YXG470MEFC16X35.5
Description:
YXG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 984.5mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3794
Step5Bar-code shipping tag
100YXG470MEFC16X35.5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    984.5mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    45mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    984.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.79A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm