  • 100PX33MEFCTA8X11.5
100PX33MEFCTA8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
100PX33MEFCTA8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100PX33MEFCTA8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PX 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 140mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100PX33MEFCTA8X11.5
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    PX
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    140mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm