  • 100MXC3300MEFC35X35
100MXC3300MEFC35X35
advertisement
Manufacturer No:
100MXC3300MEFC35X35
HK JDW NO:
683-100MXC3300MEFC35X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
100MXC3300MEFC35X35
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.795A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm