  • 100B2R0BW500XT
100B2R0BW500XT
advertisement
Manufacturer No:
100B2R0BW500XT
HK JDW NO:
60-100B2R0BW500XT
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
Description:
Porcelain Superchip® ATC 100B 2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF P90 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Low ESL Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
100B2R0BW500XT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1111 (2828 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Porcelain Superchip® ATC 100B
  • Size / Dimension
    0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Q, Low Loss, Low ESL
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    P90
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    2828
  • Case Code (Imperial)
    1111
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    P90
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.59mm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    2.79mm
  • Thickness (Max)
    0.102 2.59mm