  • 800B8R2BT500XT
800B8R2BT500XT
advertisement
Manufacturer No:
800B8R2BT500XT
HK JDW NO:
60-800B8R2BT500XT
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
Description:
ATC 800B 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
Quantity:
In Stock : 6588
Step5Bar-code shipping tag
800B8R2BT500XT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1111 (2828 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ATC 800B
  • Size / Dimension
    0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    2828
  • Case Code (Imperial)
    1111
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Height
    1.778mm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    2.79mm
  • Thickness (Max)
    0.070 1.78mm
  • Thickness
    1.778mm