  • 1008R-123F
1008R-123F
advertisement
Manufacturer No:
1008R-123F
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-1008R-123F
Package:
2-SMD, J-Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1008R-123F
    Select All
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    1008
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1008R
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    207mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    2.66mm
  • Current Rating
    207mA
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.5Ohm Max
  • Max DC Current
    207mA
  • Frequency - Self Resonant
    24MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 2.5MHz
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz
  • Q Factor
    30
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.085 2.16mm
  • Length
    2.667mm
  • Width
    2.413mm