  • 1008PS-474KLB
1008PS-474KLB
advertisement
Manufacturer No:
1008PS-474KLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1008PS-474KLB
Package:
1008
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1008PS-474KLB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    470 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    130mA
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    55
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    140mA
  • Q Factor
    55
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    16.3Ohm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    470 µH
  • RMS Current (Irms)
    130mA
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 1 MHz
  • Height
    2.74mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    3.78mm