  • 1008CT-300XJLB
1008CT-300XJLB
advertisement
Manufacturer No:
1008CT-300XJLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1008CT-300XJLB
Package:
1008
Step5Bar-code shipping tag
1008CT-300XJLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
  • Package / Case
    1008
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    600mA
  • Inductance
    30 nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.4GHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    50
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    380mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.03 µH
  • Height
    1.27mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    2.79mm