  • 1.5KE30CA
1.5KE30CA
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE30CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1.5KE30CA
Datasheet:
1.5KE30CA
Description:
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO201
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE30CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1.5KE30CA.
    Select All
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    25.6V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    30V
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    1mA
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    41.4V
  • Peak Pulse Current
    36.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    25.6V
  • Max Surge Current
    36.7A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    28.5V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    28.5V
  • Max Breakdown Voltage
    31.5V
  • ESD Protection
    Yes
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.4996mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1.5KE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Axial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Capacitance
    2.9nF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Max Power Dissipation
    6.5W