  • 1.5KE10A-T
1.5KE10A-T
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE10A-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1.5KE10A-T
Datasheet:
1.5KE10A-T
Description:
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE10A-T
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    2
  • Termination
    Axial
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1.5KE10
    1
  • Working Voltage
    8.55V
  • Leakage Current
    10μA
  • Element Configuration
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14.5V
  • Clamping Voltage
    14.5V
  • Peak Pulse Current
    103A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.55V
  • Max Surge Current
    103A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.5V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.5V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm