  • 0JTD250.XXID
0JTD250.XXID
advertisement
Manufacturer No:
0JTD250.XXID
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0JTD250.XXID
Package:
Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Datasheet:
0JTD250.XXID
Description:
Industrial & Electrical Fuses 250A 600VAC Class J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0JTD250.XXID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    250A
  • Current Rating
    250A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    J
  • Length
    85.6996mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD_ID
  • Size / Dimension
    2.000Diax3.374L 50.80mmx85.70mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Voltage - Rated DC
    500V