  • 0JLS035.T
0JLS035.T
advertisement
Manufacturer No:
0JLS035.T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0JLS035.T
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
0JLS035.T
Description:
Industrial & Electrical Fuses 35A 600VAC J Fuses
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0JLS035.T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0JLS035.T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® JLS
  • Size / Dimension
    1.063Diax2.374L 27.00mmx60.30mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Current Rating (Amps)
    35A
  • Current Rating
    35A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, QPL, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA
  • Class Code
    J
  • Length
    60.2996mm