  • 0FLQ.500T
0FLQ.500T
advertisement
Manufacturer No:
0FLQ.500T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0FLQ.500T
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0FLQ.500T
Description:
FUSE CRTRDGE 500MA 500VAC/300VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0FLQ.500T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0FLQ.500T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® FLQ
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.31mmx38.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    10.31mm x 38.1mm
  • Working Voltage
    500V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    10kA
  • Blow Characteristic
    TIME DELAY
  • Fuse Current
    500mA
  • Diameter
    10.31mm
  • Body Height
    38.1mm