  • 0805PS-152KLB
0805PS-152KLB
advertisement
Manufacturer No:
0805PS-152KLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0805PS-152KLB
Package:
0805
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 537
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805PS-152KLB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RMS Current (Irms)
    1.3A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 1 MHZ
  • Height
    2mm
  • Length
    3.38mm
  • Width
    3mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 18 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    1.5 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    1.3A
  • Frequency - Self Resonant
    265MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    21
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    850mA
  • Q Factor
    21
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    180mOhm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    1.5 µH