  • 066X472U035HJ2
066X472U035HJ2
advertisement
Manufacturer No:
066X472U035HJ2
HK JDW NO:
192-066X472U035HJ2
Package:
Axial, Can
Datasheet:
Description:
066X 4700μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.7A 0.885Diax1.750L 22.48mmx44.45mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
066X472U035HJ2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    066X
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.885Diax1.750L 22.48mmx44.45mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    4700μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.8225mA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 20kHz
  • Diameter
    22.48mm
  • Length
    44.45mm