  • 057391U200JT2
057391U200JT2
advertisement
Manufacturer No:
057391U200JT2
HK JDW NO:
192-057391U200JT2
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
057 390μF Capacitor 75% 2900mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
057391U200JT2
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    057
  • Tolerance
    75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-39018/03
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.156mA
  • Ripple Current
    2900mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • ESR
    210 mΩ
  • Diameter
    25.65mm
  • Length
    95mm