  • 0402HP-18NXGLU
0402HP-18NXGLU
advertisement
Manufacturer No:
0402HP-18NXGLU
HK JDW NO:
3194-0402HP-18NXGLU
Step5Bar-code shipping tag
0402HP-18NXGLU
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 hour ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2008
  • Tolerance
    2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    900mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    18 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    900mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.55GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    58
  • Q Factor
    74
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    120mOhm
  • Inductance Tolerance
    2%
  • Inductance-Nom (L)
    0.018 µH
  • Height
    610μm
  • Length
    1.09mm