  • 0402CS-4N3XGLW
0402CS-4N3XGLW
advertisement
Manufacturer No:
0402CS-4N3XGLW
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0402CS-4N3XGLW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402CS-4N3XGLW
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    640μm
  • Construction
    Rectangular
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    4.3 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    71
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    71
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    91mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0043 µH
  • DC Current
    700mA
  • Height
    660μm
  • Length
    1.19mm