  • 02C1500FP
02C1500FP
advertisement
Manufacturer No:
02C1500FP
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-02C1500FP
Package:
Radial
Datasheet:
02C1500FP
Purchasing and Inquiry
02C1500FP Overview
In the Radial package, it is included as a convenience. NTC thermistors can operate reliably at 150°C due to their maximum operating temperature. n order to ensure reliability, NTC thermistors are rated for operation at a minimum temperature of -50°C. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected.
02C1500FP Features
2 Pins
150Ohm Resistance
1% Tolerance
02C1500FP Applications
There are a lot of Vishay 02C1500FP NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Liquid Crystal Display
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature compensation of display contrast
Step5Bar-code shipping tag
02C1500FP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 02C1500FP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    1%
  • Resistance
    150Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C