  • 0201DS-1N2XJLU
0201DS-1N2XJLU
advertisement
Manufacturer No:
0201DS-1N2XJLU
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0201DS-1N2XJLU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0201DS-1N2XJLU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    450μm
  • Length
    580μm
  • Width
    460μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Platinum (Ag/Pt) - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    870mA
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Inductance
    1.2 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    870mA
  • Frequency - Self Resonant
    17.9GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    42
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    60
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    42mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.0012 µH