  • ZXTD09N50DE6TA
ZXTD09N50DE6TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXTD09N50DE6TA
HK JDW NO:
233-ZXTD09N50DE6TA
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ZXTD09N50DE6TA
Description:
Quantity:
In Stock : 4525
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZXTD09N50DE6TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    14.996898mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    1.7W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    2A
  • Frequency
    215MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXTD09N50D
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    NPN
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    1.7W
  • Power - Max
    1.1W
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Gain Bandwidth Product
    215MHz
  • Transistor Type
    2 NPN (Dual)
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    50V
  • Max Collector Current
    1A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    200 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    10nA
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    270mV @ 50mA, 1A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    50V
  • Transition Frequency
    215MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    160mV
  • Max Breakdown Voltage
    50V
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    50V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    5V
  • Continuous Collector Current
    1A
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm