  • ZXRE252ASA-7
ZXRE252ASA-7
advertisement
Manufacturer No:
ZXRE252ASA-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXRE252ASA-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ZXRE252ASA-7
Description:
V-Ref Adjustable 2.495V to 36V 100mA 3-Pin SOT-23 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZXRE252ASA-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    23
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXRE252
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    36V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    100mA
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Supply Current
    4μA
  • Max Output Voltage
    36V
  • Max Input Voltage
    2.52V
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    65μA
  • Length
    2.9mm