  • ZXMS6004DGQ-13
ZXMS6004DGQ-13
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6004DGQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXMS6004DGQ-13
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ZXMS6004DGQ-13
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q101 Series TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
ZXMS6004DGQ-13 Overview
It is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).There is a package for it in the TO-261-4, TO-261AA package.Mounting type Surface Mount is selected for the LED driving board.It owns the General Purpose switch type.It is best to set the temperature to -40°C~125°C TA to ensure reliable operation.As a default, the output is set to 1.Operation is based on a supply voltage of 3.3V 5V.It has a maximum output voltage of N-Channel volts.The lighting driver has Auto Restart features.Its maximum output voltage is 1.3AV.It is part of the Automotive, AEC-Q101 series.
ZXMS6004DGQ-13 Features
ZXMS6004DGQ-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6004DGQ-13 Power Switches ICs applications.
  • Gaming
  • Handheld Devices
  • Smartphone and PDA
  • PC Cards
  • Portable Video Game Players
  • Set-Top Boxes
  • Hot Swap
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB Power Distribution
  • Solid-State Drives
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6004DGQ-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    1.3A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Rds On (Typ)
    350m Ω