  • ZXMN10A11GTA
ZXMN10A11GTA
advertisement
Manufacturer No:
ZXMN10A11GTA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXMN10A11GTA
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ZXMN10A11GTA
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 350m Ω @ 2.6A, 10V ±20V 274pF @ 50V 5.4nC @ 10V TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 4648
Step5Bar-code shipping tag
ZXMN10A11GTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    350m Ω @ 2.6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    274pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.7A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    5.4nC @ 10V
  • Rise Time
    1.7ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    3.5 ns
  • Turn-Off Delay Time
    7.4 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    2.4A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Height
    1.65mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Weight
    7.994566mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    350mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    2W Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    3.9W