  • ZXLD1374EST20TC
ZXLD1374EST20TC
advertisement
Manufacturer No:
ZXLD1374EST20TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXLD1374EST20TC
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ZXLD1374EST20TC
Description:
0.65mm PMIC Automotive, AEC-Q100 Series ZXLD1374 20 Pin 12V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ZXLD1374EST20TC Overview
The board's 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package saves space. LED drivers have a total of 1 outputs that are used in the design of the drivers.This mounting method is Surface Mount.It is highly reliable and high-performing when it emerges as a DC DC Regulator.-40°C~125°C TJ is the operating temperature and it works fine.In order for it to operate, it has 20 terminations.There are 20 pins used to form the base of its configuration.Undetermined failures will occur if the voltage supply is less than 8V.The number of segments is estimated to be 16.The device has been mounted on the Surface Mount.ZXLD1374 is the base part number for this LED driver.60V is an acceptable voltage.A device with 20 pins is available.As a result, it can also be classified as Display Drivers.The input voltage must be minimally 6.3V.In order to achieve the highest efficiency, it is designed to operate at a low voltage of 6.3V.60V is the maximum value of the supply current.A load can be supplied with 1.5A current.Having the switching frequency at 1MHz enables this electronic component to perform at its best.LED drivers belonging to the Automotive, AEC-Q100 series have a wide range of applications.There is 60V voltage at the output terminal.
ZXLD1374EST20TC Features
Available in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Supply voltage of 12V
Switching frequency of 1MHz
Output voltage of 60V
ZXLD1374EST20TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXLD1374EST20TC LED Driver ICs applications.
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Portable lighting
  • Scanners and Handy Terminals
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Panel lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Medical surgery lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Amusement Machines
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
Step5Bar-code shipping tag
ZXLD1374EST20TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXLD1374
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    92 %
  • Output Voltage
    60V
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    6.3V
  • Output Current
    1.5A
  • Topology
    Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
  • Min Input Voltage
    6.3V
  • Max Input Voltage
    60V
  • Output Current per Channel
    1.5A
  • Current - Output / Channel
    1.5A Switch
  • Max Output Power
    500mW
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    16
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    8V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm