  • ZXCD1000EQ16TC
ZXCD1000EQ16TC
advertisement
Manufacturer No:
ZXCD1000EQ16TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXCD1000EQ16TC
Package:
16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ZXCD1000EQ16TC
Description:
1W WAudio Amplifiers16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ZXCD1000EQ16TC Overview
This package is embedded in 16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad .The chip is recommended to be packaged in Tape & Reel (TR) case. Currently, amp parts is configured wAmp partsh 2-Channel (Stereo) as the output.The device is of type Class D .Electronic parts are mounted in the way of Surface Mount .There is 12V~18V voltage supply to this electrical device.Operation can be ensured by Depop, Short-Circuit and Thermal Protection .Temperatures should not exceed -40°C~70°C TA .Amp parts is equipped wAmp partsh 16 pin count.This chip is included in the ZXCD1000 family.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount .A maximum output power of 1W kWh per hour can be achieved with this electronic part.Electronic parts with Single supply types are available.Without external influences, it consumes 45mA of quiescent current.
ZXCD1000EQ16TC Features
16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
16 pin count
ZXCD1000 family
1W kWh per hour
ZXCD1000EQ16TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXCD1000EQ16TC audio amplifiers applications.
  • Communication
  • Portable electronic products powered by batteries
  • Active probe
  • Video conversion and routing
  • Multiplication and division circuits
  • Semiconductor detectors
  • High-frequency data acquisition systems
  • Instrumentation
  • Addition and subtraction operation circuits
  • Medical instruments
Step5Bar-code shipping tag
ZXCD1000EQ16TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Feature
    Depop, Short-Circuit and Thermal Protection
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Class D
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Supply
    12V~18V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    ZXCD1000
  • Pin Count
    16
  • Output Type
    2-Channel (Stereo)
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Quiescent Current
    45mA
  • Output Power
    100W
  • Supply Type
    Single
  • Max Output Power
    1W
  • Max Output Power x Channels @ Load
    1W x 2 @ 8 Ω