  • ZULU2-M915-SO
ZULU2-M915-SO
advertisement
Manufacturer No:
ZULU2-M915-SO
Manufacturer:
RF Solutions
HK JDW NO:
661-ZULU2-M915-SO
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
ZULU2-M915-SO Overview
RF Transceiver' mounting is done by using Surface Mount.It is designed to provide optimal performance by utilizing the Bulk package.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.This RF Transceiver Module, belonging to the Zulu family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.2V~3.6V.915MHz is the frequency of the RF Transceiver Module.
ZULU2-M915-SO Features
Surface Mount
Bulk package
2.2V~3.6V volts
ZULU2-M915-SO Applications
There are a lot of RF Solutions ZULU2-M915-SO RF Transceiver Modules applications.
  • Industrial Controls
  • Power Amplifier (PA)
  • Secure Payment
  • Remote Device Management
  • Internet Radio
  • Security Systems
  • Power management
  • Chemical Sensors
  • LoT applications
  • LED Lighting
Step5Bar-code shipping tag
ZULU2-M915-SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Zulu
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.6V
  • Frequency
    915MHz
  • Data Rate
    56kbps
  • Power - Output
    20dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM < 1GHz
  • Sensitivity
    -121dBm
  • Current - Receiving
    18.5mA
  • Current - Transmitting
    85mA