  • ZSM-S3806-W
ZSM-S3806-W
advertisement
Manufacturer No:
ZSM-S3806-W
Manufacturer:
JKL Components Corp.
HK JDW NO:
412-ZSM-S3806-W
Package:
2-SMD, Boomerang
Datasheet:
ZSM-S3806-W
Description:
LED WHITE DIFF SIDE LED SMD R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZSM-S3806-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    2-SMD, Boomerang
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    3.80mm Lx1.20mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    White
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Millicandela Rating
    1750mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Lens Color
    Yellow
  • Height (Max)
    0.60mm