  • ZRB18AR60J476ME01L
ZRB18AR60J476ME01L
advertisement
Manufacturer No:
ZRB18AR60J476ME01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-ZRB18AR60J476ME01L
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
ZRB18AR60J476ME01L Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.
ZRB18AR60J476ME01L Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
ZRB18AR60J476ME01L Applications
There are a lot of Murata Electronics ZRB18AR60J476ME01L applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
ZRB18AR60J476ME01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZRB
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Interposer Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    Acoustic Noise Reduction
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.047 1.20mm
  • Thickness
    1.1938mm