  • ZRB15XR60J475ME01D
ZRB15XR60J475ME01D
advertisement
Manufacturer No:
ZRB15XR60J475ME01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-ZRB15XR60J475ME01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
ZRB15XR60J475ME01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.A voltage of 6.3V can be used for operation.
ZRB15XR60J475ME01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
ZRB15XR60J475ME01D Applications
There are a lot of Murata Electronics ZRB15XR60J475ME01D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
ZRB15XR60J475ME01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZRB
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Interposer Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    Acoustic Noise Reduction
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Voltage
    6.3V
  • Height
    650μm
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm