  • ZPY91-TAP
ZPY91-TAP
advertisement
Manufacturer No:
ZPY91-TAP
HK JDW NO:
884-ZPY91-TAP
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ZPY91-TAP
Description:
120Ohms ±5% 91V 500nA @ 68V 175°C 1.3W DO-204AL, DO-41, Axial
Quantity:
In Stock : 11172
Step5Bar-code shipping tag
ZPY91-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-41
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Impedance
    120Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 68V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Power - Max
    1.3W
  • Impedance-Max
    120Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    91V
  • Zener Voltage
    91V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    11mA