  • ZPY4V7-TR
ZPY4V7-TR
advertisement
Manufacturer No:
ZPY4V7-TR
HK JDW NO:
884-ZPY4V7-TR
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ZPY4V7-TR
Description:
ZENER DIODE 4Ohm ±5% 4.7V 175°C 1.3W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Quantity:
In Stock : 15888
Step5Bar-code shipping tag
ZPY4V7-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    4Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Voltage Tol-Max
    6.38%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    235mA