  • ZNBG4000Q16TC
ZNBG4000Q16TC
advertisement
Manufacturer No:
ZNBG4000Q16TC
HK JDW NO:
233-ZNBG4000Q16TC
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZNBG4000Q16TC
Description:
16 Terminations5V~12V 16 Pin ZNBG4000 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
ZNBG4000Q16TC Overview
The way of Tape & Reel (TR) is acceptable for shipping the power management.A convenient packaging is provided in the form of 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) .The Surface Mount mounting method facilitates easy adaptation.The power management is targeted at Bias Controller and other applications.A temperature setting of -40°C~70°C is recommended to avoid malfunctions.For its operation, the power management uses 5V~12V voltage.You can find more power ic's pin-to-pin solutions by searching ZNBG4000 .On the power management, there are two 16 terminals.This analog IC has received a great deal of praise as a ANALOG CIRCUIT analog instruments designs.The power managment ic has 16 pins.A Surface Mount allows mounting on a PCB or other board.It can perform a wide range of demanding tasks when powered by 5V voltage.Power ic pinout starts with the 16 pins.There is 50mA voltage applied to this power management ic.In order for it to come up, the ic supplies must have at least 5V .You should not supply more voltage than 12V to the power supply ic.
ZNBG4000Q16TC Features
Mainly used in Bias Controller applications
Operating temperature: -40°C~70°C
ANALOG CIRCUIT analog IC
ZNBG4000Q16TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZNBG4000Q16TCPower Management applications.
  • Modules With Remote-Sense Capability
  • Office Electronics
  • SSTL-3 Termination
  • LP2996A: DDR1
  • Industrial/ATE
  • HSTL Termination
  • SmartPhones
  • SSTL-3
  • Hardware Monitoring for PCs
  • Industrial Telemetry Applications
Step5Bar-code shipping tag
ZNBG4000Q16TC
  • Number of Terminations
    16
  • Voltage - Supply
    5V~12V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    ZNBG4000
  • Pin Count
    16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    12V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • Weight
    288.002805mg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C