  • ZMSML0130T10SMC
ZMSML0130T10SMC
advertisement
Manufacturer No:
ZMSML0130T10SMC
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-ZMSML0130T10SMC
Package:
Datasheet:
ZMSML0130T10SMC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZMSML0130T10SMC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ratings
    Dust Tight, IP65, Water Resistant
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Actuator Material
    Polybutylene, Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~120°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZMSM
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    100mA DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Depth
    5.4mm
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Current Rating
    10mA
  • Electrical Life
    300,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Operating Force
    195gf
  • Overtravel
    0.084 (2.14mm)
  • Differential Travel
    0.020 (0.5mm)
  • Pretravel
    0.152 (3.85mm)
  • Operating Position
    0.295 (7.5mm)
  • Release Force
    55gf
  • Length
    19.97mm