  • ZMM5250B-7
ZMM5250B-7
advertisement
Manufacturer No:
ZMM5250B-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZMM5250B-7
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
ZMM5250B-7
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW MINIMELF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZMM5250B-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    33.991078mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZMM5250
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    6.2mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm