  • ZL50070GAC
ZL50070GAC
advertisement
Manufacturer No:
ZL50070GAC
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-ZL50070GAC
Package:
484-BGA
Datasheet:
ZL50070GAC
Description:
484 Terminations256 Pin ZL50070 Telecom device1 Circuits
Purchasing and Inquiry
ZL50070GAC Overview
A 484-BGA package saves space on a board.A Tray-packing method is used to pack telecommunications equipment.There is a type Surface Mount mount for this telecom circuit.1 circuits are used in this telecom IC .Telecom circuit is possible to increase efficiency by providing 1.71V~1.89V with a higher voltage.At -40°C~85°C, reliable performance can be achieved.Telecom switching is mounted in a Surface Mount-direction.Telecom switching configuration has 484 terminations.1.8V is its supply voltage.The telecom interface has 256 pins.The ZL50070 base part number can be used to find more related parts.The supply current of 500mA allows designers to have a great deal of flexibility.A 96-port is built into telecom product.
ZL50070GAC Features
Available in the 484-BGA package
Operating supply current of 500mA
ZL50070GAC Applications
There are a lot of Microsemi Corporation ZL50070GAC Telecom applications.
  • Fiber Optic Terminals
  • ATM equipment with integrated DS1 interfaces
  • DECT (Digital European Cordless Telephone) Base Stations
  • Cable Modem
  • Intelligent PBX
  • Digital subscriber line access multiplexer (DSLAM)
  • ISDN terminal adapter
  • Cable Telephony
  • Router
  • Switching Systems
Step5Bar-code shipping tag
ZL50070GAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ZL50070
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Function
    Switch
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    500mA
  • Number of Ports
    96
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm