  • ZL2006ALNFT1
ZL2006ALNFT1
advertisement
Manufacturer No:
ZL2006ALNFT1
HK JDW NO:
668-ZL2006ALNFT1
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ZL2006ALNFT1
Description:
36 Terminals 3V~5.5V ZL2006 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~1.4MHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
ZL2006ALNFT1 Overview
It comes in the 36-VFQFN Exposed Pad package, which makes switching controller suitable for most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. 3V~5.5V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. A switching controller such as this can switch at a value of 200kHz~1.4MHz . Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking is included in the dcdc regulator. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. There are a QUAD terminal on the switching converters. Different dc switching's functions can be applied to 36 terminations. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 12V. ZL2006 can be used to locate other relevant dc to dc converter ics. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 3V. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is 0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE. Digital-DC? series dc to dc voltage regulator belong to this series.
ZL2006ALNFT1 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz
Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking
PULSE WIDTH MODULATION
0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE
ZL2006ALNFT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ZL2006ALNFT1 DC to DC converter applications.
  • Correction machines
  • Die casting equipment
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • ATMs
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Digital display device
  • Industrial robots
  • Computer monitoring equipment of building
  • Printing equipment
  • Post equipment
Step5Bar-code shipping tag
ZL2006ALNFT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Digital-DC™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ZL2006
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N36
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz~1.4MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Duty Cycle (Max)
    95%
  • Serial Interfaces
    I2C, PMBus, SMBus
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm