  • ZL2006ALNFT
ZL2006ALNFT
advertisement
Manufacturer No:
ZL2006ALNFT
HK JDW NO:
668-ZL2006ALNFT
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ZL2006ALNFT
Description:
36 Terminals 3V~5.5V ZL2006 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~1.4MHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
ZL2006ALNFT Overview
It comes in a 36-VFQFN Exposed Pad package, so switching controller can be used for most applications. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. There is a Tube solid enclosure around the pmic. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sdc controls with 3V~5.5V voltage are supplied and operated. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. Switching can be done at 200kHz~1.4MHz with this switching controller. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. The switching converters's terminal (s) are designed at QUAD . A variety of 36 terminations are available in dc switching. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 12V. ZL2006 can be searched for other relevant dc to dc converter ics. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 3V. The value of DC to DC voltage regulator is set at 0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE in order to fulfill the requirements more effectively. The dc to dc voltage regulator is from the Digital-DC? series.
ZL2006ALNFT Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz
Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking
PULSE WIDTH MODULATION
0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE
ZL2006ALNFT Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ZL2006ALNFT DC to DC converter applications.
  • Balance equipment
  • Special machining machine tools
  • seismic instrument power circuits
  • Radio equipment
  • Pipe bending machines
  • Electric heating, lighting
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Experimental setup
  • Terrestrial set-top boxes
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
ZL2006ALNFT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Digital-DC™
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ZL2006
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N36
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    3V
  • Frequency - Switching
    200kHz~1.4MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Duty Cycle (Max)
    95%
  • Serial Interfaces
    I2C, PMBus, SMBus
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm