  • ZL2005PALRFT
ZL2005PALRFT
advertisement
Manufacturer No:
ZL2005PALRFT
HK JDW NO:
668-ZL2005PALRFT
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ZL2005PALRFT
Description:
36 Terminals 3V~5.5V ZL2005 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~1.4MHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
ZL2005PALRFT Overview
It comes in a 36-VFQFN Exposed Pad package, so switching controller can be used for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. An enclosure of Tube is used to package the PMIC. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 3V~5.5V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller is capable of switching at the 200kHz~1.4MHz position. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. DCDC regulator is controlled efficiently by Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at QUAD. Various 36 terminations. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input of 12V. A search for "ZL2005" will reveal other relevant dc to dc converter ics. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 3V. Thare are switch converters of the Digital-DC? series.
ZL2005PALRFT Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
PULSE WIDTH MODULATION
ZL2005PALRFT Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ZL2005PALRFT DC to DC converter applications.
  • Cutting machine tools
  • Computed tomography (CT)
  • Flexible manufacturing cells
  • Remotely powered electric motors
  • Precision electronic equipment
  • Computer application technology
  • Special machining machine tools
  • Sink circuits
  • Photovoltaic power
  • Geothermal power
Step5Bar-code shipping tag
ZL2005PALRFT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Digital-DC™
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ZL2005
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N36
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    3V
  • Frequency - Switching
    200kHz~1.4MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Duty Cycle (Max)
    95%
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm