  • ZL2004ALNFT1
ZL2004ALNFT1
advertisement
Manufacturer No:
ZL2004ALNFT1
HK JDW NO:
668-ZL2004ALNFT1
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ZL2004ALNFT1
Description:
32 Terminals 4.5V~14V ZL2004 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~1.4MHz PWM Signal
Purchasing and Inquiry
ZL2004ALNFT1 Overview
Capsuled in the 32-VFQFN Exposed Pad package, the switching controller can be used for a wide range of applications. 1 outputs are supported by the dc motor controller. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. The system can process PWM Signal dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 4.5V~14V. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 200kHz~1.4MHz. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. For efficient switching control, the dcdc regulator features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. switching converters terminal (s) are designed to be at QUAD. Various 32 terminations. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 12V is input. You can find other relevant dc to dc converter ics by searching "ZL2004". An input voltage of 4.5V is the minimum required for the dc dc voltage regulator. To better satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of OUTPUT VOLTAGE RANGE FROM 0.6 V TO 3.6 V.
ZL2004ALNFT1 Features
PWM Signal Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
PULSE WIDTH MODULATION
OUTPUT VOLTAGE RANGE FROM 0.6 V TO 3.6 V
ZL2004ALNFT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ZL2004ALNFT1 DC to DC converter applications.
  • Sensitive electronic devices
  • Drilling machines
  • CNC system
  • Planers
  • Die casting equipment
  • Hydraulic presses
  • Special machining machine tools
  • Household control circuits
  • Various CNC machine tools
  • Arc suppression circuits
Step5Bar-code shipping tag
ZL2004ALNFT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Duty Cycle (Max)
    95%
  • Serial Interfaces
    I2C, PMBus, SMBus
  • Clock Sync
    Yes
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ZL2004
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    PWM Signal
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~14V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz~1.4MHz