  • ZF5S-15-02-T-WT
ZF5S-15-02-T-WT
advertisement
Manufacturer No:
ZF5S-15-02-T-WT
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ZF5S-15-02-T-WT
Package:
Datasheet:
Description:
ZF5S Series FFC Contacts, Top Tube 0.020 0.50mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1.8A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
ZF5S-15-02-T-WT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ZF5S
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    1
  • Current Rating (Amps)
    1.8A per Contact
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    5.66mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Natural
  • Max Current Rating
    1.4A
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Length
    13.15mm
  • Height Above Board
    0.083 2.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm