  • ZEDB25-P-BA
ZEDB25-P-BA
advertisement
Manufacturer No:
ZEDB25-P-BA
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-ZEDB25-P-BA
Package:
Metal
Datasheet:
ZEDB25-P-BA
Description:
Conn D-Subminiature PIN 25 POS Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZEDB25-P-BA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    NO
  • Rated Current (Signal)
    5A
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Number of Ports
    1
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Length
    53.09mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    Metal
  • Dielectric Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Series
    ZED
  • Feature
    Board Lock, Ground Strap, Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    25
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    18.45mm