  • Z8PE003PZ010SG
Z8PE003PZ010SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8PE003PZ010SG
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8PE003PZ010SG
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
1KB 1K x 8 OTP Z8 8-Bit Microcontroller Z8® Plus Series Z8PE003 18 Pin 10MHz 3.3V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 17354
Step5Bar-code shipping tag
Z8PE003PZ010SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Z8® Plus
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Max Power Dissipation
    880mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    Z8PE003
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    1kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    14
  • RAM Size
    64 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    Z8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1KB 1K x 8
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Height Seated (Max)
    4.24mm
  • Length
    22.86mm