  • Z8F3202AR020SC
Z8F3202AR020SC
advertisement
Manufacturer No:
Z8F3202AR020SC
HK JDW NO:
699-Z8F3202AR020SC
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Z8F3202AR020SC
Description:
32KB 32K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series 3.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 12703
Step5Bar-code shipping tag
Z8F3202AR020SC
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Encore!®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    46
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x10b
    NO
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    10mm